Dietetyk Anna Nowak, specjalizująca się w skutecznej i efektywnej redukcji masy ciała, również w chorobach dietozależnych jak cukrzyca, niedoczynność tarczycy, Hashimoto, choroby wątroby i inne.

Indywidualne podejście do pacjenta w trakcie redukcji masy ciała oraz terapii dietą to klucz do sukcesu! W to wierzę i to realizuję w swojej pracy dietetyka. Wiem również, jak ważne jest dobre samopoczucie w trakcie diety i ogólnie w życiu, dlatego jadłospisy które układam zawierają różnorodne i pyszne dania. Głodówka i monotonia? To nie dla mnie!

Wyszukaj

Social media

Licznik

© COPYRIGHT Mojesante.pl
ALL RIGHTS RESERVED

 11.09.2017  |  Na zdrowie , Bądź fit

Czym jest metabolizm i jak wpływa na proces odchudzania – koniecznie przeczytaj!!!

Anna Nowak

O metabolizmie słyszeli chyba wszyscy. Zwłaszcza osoby chcące schudnąć. Bo wiadomo, że jeśli metabolizm jest dobry to wszystko będzie ok. Ale o co tak naprawdę chodzi? Czym jest tajemniczy metabolizm?
 
Bardzo często słyszałam stwierdzenie – „mam szybki metabolizm, bo często się załatwiam” lub „mój metabolizm jest na wysokim poziomie, bo po posiłku musze od razu iść do toalety”. Z tych stwierdzeń wynika, że im częstsze wizyty w toalecie tym szybszy metabolizm. Ale czy słusznie?
 
 
Metabolizm to całokształt reakcji chemicznych i związanych z nimi przemian energii zachodzących w żywych komórkach, stanowiący podstawę wszelkich zjawisk biologicznych. Procesy te pozwalają komórce na wzrost i rozmnażanie, zarządzanie swoją strukturą wewnętrzną oraz odpowiadanie na bodźce zewnętrzne (źródło ). No właśnie…
 
…to teraz po ludzku.
Pozwolę sobie porównać nasz metabolizm i jego „szybkość” do samochodu.
Kupujesz nowy samochód. Piękny kabriolet. Wygodny i szpanerski! I co najważniejsze – mało pali! Co to znaczy? Wlewasz paliwo (np. 30 litrów) i przejeżdżasz nim więcej kilometrów bez ponownego tankowania, niż twoja koleżanka mająca inny samochód, który więcej pali. I mimo, że również wlała 30 litrów do baku, szybciej musi napełnić zbiornik.
Czy fakt, że twój samochód mało pali to dobrze? Oczywiście, że tak! Dzięki temu zaoszczędzisz na paliwie, którego wlewasz mniej niż osoby, które mają samochody palące więcej.
 
Jak to się ma do naszego organizmu? Bardzo podobnie!
To, że mamy szybki metabolizm (szybkie spalanie, duże spalanie) to wcale nie znaczy, że jest bardzo dobrze. Szybki metabolizm sprawia, że szybciej spalamy składniki które wchłonęły się z pokarmu i szybciej musimy uzupełnić „paliwo” poprzez spożycie kolejnego posiłku. Mając metabolizm na wysokim poziomie jesteśmy NIEEKONOMICZNI! Dla nas może to nie jest duży problem, bo mamy dostęp do jedzenia, ale pomyślmy o ludziach, którzy jedzą dużo rzadziej, głodują…
 
No, ale wróćmy do rzeczywistości. Mało, naprawdę mało jest osób, które nie przepadają za jedzeniem. Cała reszta jeść lubi. Ponadto, chętnie robiłaby to cały czas! Co nam daje szybki metabolizm? To, że bez konsekwencji przytycia, możemy jeść więcej niż osoby mające metabolizm na niższym poziomie (czyli tych ekonomicznych). Także chcemy mieć szybki metabolizm 😊
 
W trakcie odchudzania też szybkość metabolizmu ma duże znaczenie. Im szybszy metabolizm tym szybsze chudniecie (mówiąc w skrócie).
 
Teraz wróćmy do głodujących osób.
Gdyby ich metabolizm był na bardzo wysokim poziomie przy bardzo małej podaży składników pokarmowych, bardzo szybko umarliby z głodu. Organizm byłby niedożywiony, nie pracował by prawidłowo. Osoba by chudła, w konsekwencji po niedługim czasie umarłaby.
 
Co się dzieje, gdy zaczynamy głodować? TEMPO METABOLIZMU SPADA! I voilà! Przestajemy chudnąć! Wiadomo, po bardzo długim czasie niejedzenia w końcu umrzemy, ale organizm nie jest głupi! Gdy tylko zaczynasz jeść dużo mniej (czytaj: przechodzisz na GŁUPIE, niebezpieczne odchudzające diety o bardzo niskiej kaloryczności) organizm zaczyna się bronić. Jego nie interesuje, czy ty chcesz schudnąć, żeby wyglądać sexy w bikini! On chce przetrwać. A jeśli nie dostarczasz mu wystarczającej ilości kalorii, obniża metabolizm. I co? I nie chudniesz!
 
eat-547511_1920.jpg
 
Genialne w swej prostocie! Naprawdę, nie doceniamy naszego organizmu! Ty chcesz mu zaszkodzić (on głodu nie lubi), to on ci się odwdzięcza spadkiem metabolizmu. I nie myśl sobie, że jak przeczytasz ten post i już będziesz WIEDZIEĆ i zaczniesz normalnie jeść to on się z dnia na dzień naprawi. To tak nie działa. To proces. Nabroiłaś? Musisz ponieść tego konsekwencje. Ale spokojnie, odpowiednio dobrana dieta (makro, kalorie) poradzi sobie z błędami przeszłości 😉
 
Dlatego tak cały czas tłukę ten temat – jedz, jak chcesz schudnąć! Jak nie chcesz to też jedz😉 Trzeba jeść i koniec. Czy da się schudnąć jedząc? TAK. 100Xtak!!!
 
Ja już śmiechem (takim miłym) reaguję jak ktoś się mnie pyta, gdy podaję mu jadłospis, czy jedząc TAKIE ILOŚCI JEDZENIA da się schudnąć 😊 Ano da!
 
 
Teraz podsumuję, żeby było klarownie, co niszczy (obniża) tempo naszego metabolizmu:
  • Zbyt niska kaloryczność jedzenia!!!
  • Jedzenie poniżej trzech posiłków dziennie
  • Niska podaż warzyw i owoców
  • Wysoka podaż złych tłuszczy i cukru
  • Brak snu
  • Stres
 
 
Kochane moje, diety niekaloryczne (poniżej ok. 1200-1500kcal - w zależności od wzrostu i aktywnościi fizycznej) to diety, które nas niszczą. Prowadzą do niedożywienia (niedoborów witamin i minerałów), dużego głodu i spadku tempa metabolizmu. Ponadto efekt jojo po diecie z bardzo małą ilością kalorii jest pewny!
Co więcej niskokaloryczna dieta prowadzi w konsekwencji do zmian w układzie hormonalnym, co może być bardzo ciężkie do unormowania, nawet po powrocie do prawidłowego odżywiania organizmu.
 
Dlatego apeluję! Jedzcie zdrowo, rozsądnie. Nie dajcie się nabrać na modne diety gwarantujące spadek 10kg wagi w dwa tygodnie. Jeśli chcecie schudnąć, obniżenie kaloryczności pożywienia będzie niezbędne, ale trzeba zrobić to z głową. Jeśli nie wiecie jak, idźcie do eksperta, który wam w tym pomoże.
Dbajcie o siebie i o swoje ciało!
 
 
 
blog comments powered by Disqus Poprzedni artykuł Powrót do artykułów Następny artykuł