Dietetyk Anna Nowak, specjalizująca się w skutecznej i efektywnej redukcji masy ciała, również w chorobach dietozależnych jak cukrzyca, niedoczynność tarczycy, Hashimoto, choroby wątroby i inne.

Indywidualne podejście do pacjenta w trakcie redukcji masy ciała oraz terapii dietą to klucz do sukcesu! W to wierzę i to realizuję w swojej pracy dietetyka. Wiem również, jak ważne jest dobre samopoczucie w trakcie diety i ogólnie w życiu, dlatego jadłospisy które układam zawierają różnorodne i pyszne dania. Głodówka i monotonia? To nie dla mnie!

Wyszukaj

Social media

Licznik

© COPYRIGHT Mojesante.pl
ALL RIGHTS RESERVED

 27.09.2018  |  Na zdrowie

Ciągle brakuje Ci sił, jesteś senny i musisz zmuszać się do wykonania każdej, nawet najłatwiejszej rzeczy? Może to zbyć ZESPÓŁ CHRONICZNEGO ZMĘCZENIA!

Anna Nowak

Koniec XX i aktualny XXI wiek przyniosły nam wiele dobrego. Nigdy jeszcze komunikacja międzyludzka nie była tak łatwa i ogólnie osiągalna. Internet pozwala na nieograniczony dostęp do wiedzy i wszelkich nowinek. Samochody stają się coraz szybsze i bezpieczniejsze. Elektronizacja i automatyzacja dają nam nowe maszyny i urządzenia, które niejednokrotnie wyręczają nas w codziennych zadaniach. Sprzęty kuchenne które gotują, kroją, mieszają i pieką, ułatwiają nam życie na każdym kroku.
A oprócz tego pralki, suszarki, samosprzątające odkurzacze, zmywarki – to wszystko ma nam ułatwić codzienne funkcjonowanie i pozwolić na bardziej efektywne wykorzystanie własnego… życia.
 
I niby fajnie, bo masz przecież w domu tę pralkę, zmywarkę. Masz myjkę do okna, dzięki której nie musisz już polerować szyb po myciu. Masz robot kuchenny dzięki któremu robienie placków ziemniaczanych nie jest już takie straszne. Masz odkurzacz bezprzewodowy i taki, który sam sprząta. Masz tyle rzeczy, które ułatwiają życie, że nawet ich nie zauważasz. Ich obecność stała się już normą. A jednak siły jakby mniej. Energia już nie ta. Każda czynność sprawia ci problem. Nic ci się nie chce i na nic nie masz ochoty. Nie masz nawet chęci na spotkanie z przyjaciółmi, o przygotowaniu kolacji dla nich nawet nie wspominając. I ciągle się zastanawiasz – jak inni mają na to wszystko siłę? I jak było kiedyś, kiedy prawie każdą pracę wykonywało się ręcznie?
 
 
Jeśli uczucie ospania, niechęci i ciągłego zmęczenia nie opuszcza cię, jeśli zmuszasz się do wykonania każdej, nawet najłatwiejszej czynności, a twoja pamięć i koncentracja jest w opłakanym stanie, bardzo możliwe, że cierpisz na zespół chronicznego zmęczenia!
 
 1. Czym jest zespół chronicznego zmęczenia?
 2. Jak sobie radzić w zespole chronicznego zmęczenia?
 3. Jaką suplementację włączyć w celu leczenia zespołu chronicznego zmęczenia?
 

Czym konkretnie jest zespół chronicznego zmęczenia?

Jest to choroba, która objawia się:
 • Uczuciem wycieńczenia (nawet bez aktywności fizycznej)
 • Uczuciem zmęczenia, nawet zaraz po przebudzeniu
 • Problemami ze snem (zarówno nadmierna senność jak i bezsenność)
 • Problemami z pamięcią
 • Problemami z koncentracją
 • Bólami głowy
 • Bólami mięśni
 • Bólami stawów
 • Powiększonymi węzłami chłonnymi na szyi i pod pachami
 • Bólami gardła
 

Szacuje się, że na tę przypadłość choruje ok. 1% populacji, zwłaszcza kobiet w wieku 20-50lat, zazwyczaj ambitnych i wykształconych.

 
Do tej pory nie są znane przyczyny tej choroby. Bardzo trudno ją też zdiagnozować, zwłaszcza u osób młodych (nie mam na myśli dzieci i młodzieży, ale osoby w wieku 20-40lat), od których z góry wymaga się, aby byli silni i pełni energii. Powiedz starszej osobie, że nie masz siły… Od razu zacznie się dyskusja!
Diagnoza choroby może być postawiona po okresie pół roku ciągłego występowania objawów.
Niestety do tej pory nie znaleziono skutecznego leku na zespół chronicznego zmęczenia.
 
 

Jak sobie radzić w zespole chronicznego zmęczenia?

 
Jest kilka rzeczy, które przy konsekwentnym stosowaniu, mogą pomóc w zwalczaniu objawów zespołu chronicznego zmęczenia.
Jeśli powyższe objawy zgadzają się z twoim stanem, postaraj się zwrócić uwagę na poniższe punkty:
 • Unormuj swój zegar biologiczny. Chodzi tu o to, aby rytm dania wyglądał codziennie mniej więcej tak samo. Czyli o podobnej porze kładź się spać i o podobnej wstawaj. Staraj się nie zarywać nocy, nawet w weekend, kiedy masz wolne. Wylegiwanie się do południa też nie jest zbyt wskazane. Niestety osoby pracujące na 2 a nawet 3 zmiany mają pod tym względem... przerąbane. U nich raczej nic nie da się zrobić w tym przypadku, ponieważ rytm dnia uwarunkowany jest pracą
 • Postaraj się wysypiać. Śpij ok. 8 godzin na dobę. Jeśli jednak czujesz wycieńczenie, dłuższy sen w weekend może być pomocny. Będzie to swojego rodzaju naładowanie baterii po pracowitym tygodniu.
 • Nie przemęczaj się! Rozumiem, że terminy w pracy gonią a szef stoi nad głową. Ale pomyśl, jeśli o siebie nie zadbasz to nikt tego nie zrobi! Jeśli myślisz, że szefa interesuje twój stan zdrowia i samopoczucie (jeśli tylko jesteś w stanie pracować), to grubo się mylisz. Może być też tak, że szef nie zdaje sobie sprawy z tego, że masz za dużo obowiązków, a ty jako dobry pracownik starasz się im wszystkim sprostać. Dlatego zachowaj umiar! Nie namawiam oczywiście od lenistwa lub działania na stratę firmy, ale staraj się myśleć o sobie. Ty również jesteś ważny!
 • Włącz aktywność fizyczną do planu tygodnia. To bardzo ważny punkt! Postaraj się 4-5 razy w tygodniu zorganizować czas na sport. Udowodniono, że aktywność fizyczna działa korzystnie na zmniejszenie objawów zespołu chronicznego zmęczenia. Oczywiście wybieraj taką aktywność, jaka sprawia ci przyjemność. Nie zmuszaj się do sportu, którego nie lubisz!
 • Nie zmuszaj się do rzeczy, na które nie masz ochoty. Niestety zespół chronicznego zmęczenia to specyficzna choroba, która nieźle daje w kość samopoczuciu. Dlatego nie miej sobie za złe, gdy na coś nie masz ochoty. Nie zapraszaj na siłę znajomych na kolację do domu, gdy wiesz, że będziesz tego żałować. Odpocznij czasem, weź oddech i nie zadręczaj się tym, że ktoś inny robi więcej. Nie zrozum mnie źle, jak napisałam wcześniej, nie namawiam cię do lenistwa i barku aktywności w życiu. Mówię tylko, że znalezienie złotego środka może bardzo pomóc. Są osoby, które nieaktywne stają się nieszczęśliwe. Ciągle muszą coś robić, zmieniać. Ciągle do czegoś dążyć. Nie staraj się na siłę być jak oni. Znajdź swój sposób na spędzanie czasu. Swój sposób na szczęście.
 • Mierz siły na zamiary. I nie daj się naciskom otoczenia, które wymaga coraz to więcej. Wiesz, że nie podołasz danemu zdaniu, powiedz to głośno. Rozdzielaj pracę w domu na innych domowników. Nie pozwól, aby wszystkie obowiązki były tylko na twojej głowie.
 • Znajdź pasję. Nie powiem ci, że to cię wyleczy z choroby, ale z całą pewnością pomoże w poprawie samopoczucia oraz w rozruszaniu się! Robienie rzeczy, którą się lubi daje wiele satysfakcji. Znajdź hobby które będzie sprawiać ci przyjemność. Nie ważne czy to sklejanie modeli, czytanie czy kolekcjonowanie świeczek. Spraw, aby jakiś promyczek pojawił się w twoim życiu, dzięki któremu będziesz odczuwać szczęście.
 
Oprócz powyższych lekarz może zlecić leczenie farmakologiczne i psychoterapię, a także leki przeciwdepresyjne i uspakajające.
 
girl-1064659_1920.jpg
 

Suplementacja w zespole chronicznego zmęczenia

 
Zespół chronicznego zmęczenia można spróbować leczyć włączając odpowiednią suplementację. Suplementacja jest wskazana, ponieważ istnieją podejrzenia o występowaniu choroby u osób z niedoborami.
*Oczywiście włączając suplementację trzeba sobie zdać sprawę, że należy ją stosować tylko w razie konieczności (niedoborów).
 
Co suplementować?:
 • Magnez
 • Witamina D
 • Witaminy z grupy B (B complex)
 • Witamina C
 • Cynk
 • NNKT (niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe), które znajdziesz w tłustych rybach morskich, siemieniu lnianym, oleju rzepakowym, orzechach włoskich i migdałach. W tym przypadku nie zalecam suplementacji a znaczne zwiększenie dostarczenia NNKT wraz z dietą.
 
 
Oczywiście odpowiednia dieta zawierająca zbilansowane, pełnowartościowe posiłki oraz eliminacja przetworzonej żywności, fast foodów i kupnych słodyczy również może pomóc. Jestem wręcz przekonana, że pomoże, jak w przypadku wszelkich jednostek chorobowych a także stanów depresyjnych i spadku motywacji. Tym bardziej, że przyczyną choroby mogą być również niedobory wynikające ze złej diety.
 
 
 
Zespól chronicznego zmęczenia to specyficzna jednostka chorobowa, która bardzo często spotyka się z niezrozumieniem ze strony innych osób. To również choroba wywołująca poczucie winy u chorego.
Nie dopuść, aby tak było u ciebie! Zdaj sobie sprawę, że wszyscy jesteśmy ludźmi i każdy ma prawo do słabości (o ile chorobę można nazwać słabością, ale mam nadzieję, że wiesz o co mi chodzi). Jeśli coś ci dolega, postaraj się szukać pomocy u lekarzy. Porozmawiaj z bliskimi i wytłumacz, dlaczego zachowujesz się tak, nie inaczej. Powiedz, że brak sił i inne objawy nieźle dają ci w kość. Zrozumienie i poczucie bliskości w rodzinie to potężna siła! Empatia ze strony bliskich może pomóc przezwyciężyć niejedną chorobę. Choćby tylko (lub aż!) pod względem akceptacji danego stanu rzeczy.
 
ania- mojesante.jpg
 
 
 
blog comments powered by Disqus Poprzedni artykuł Powrót do artykułów Następny artykuł