Dietetyk Anna Nowak, specjalizująca się w skutecznej i efektywnej redukcji masy ciała, również w chorobach dietozależnych jak cukrzyca, niedoczynność tarczycy, Hashimoto, choroby wątroby i inne.

Indywidualne podejście do pacjenta w trakcie redukcji masy ciała oraz terapii dietą to klucz do sukcesu! W to wierzę i to realizuję w swojej pracy dietetyka. Wiem również, jak ważne jest dobre samopoczucie w trakcie diety i ogólnie w życiu, dlatego jadłospisy które układam zawierają różnorodne i pyszne dania. Głodówka i monotonia? To nie dla mnie!

Wyszukaj

Social media

Licznik

© COPYRIGHT Mojesante.pl
ALL RIGHTS RESERVED

 24.09.2018  |  Na zdrowie

Zgaga – skąd się bierze, jakie mogą być konsekwencje częstego jej pojawiania się oraz jak skutecznie sobie z nią poradzić?

Anna Nowak

Zgaga to nieprzyjemne uczucie pieczenia w przełyku, mostku i/lub w gardle wywołane cofaniem nadtrawionej treści pokarmowej z żołądka. Nie powstaje jednak bez przyczyny a jej częste występowanie powinno zapalić czerwoną lampkę w naszej głowie, ponieważ zgaga może prowadzić do stanu zapalnego, podrażnienia śluzówki przełyku a także nadżerek a nawet wrzodów przełyku!
 
Zapraszam do zapoznania się z artykułem, w którym poruszę kwestie:
 1. Skąd się bierze zgaga?
 2. Co wywołuje zgagę?
 3. Co robić, aby zgaga przestała ci dokuczać?
 4. Jak w krótkim czasie pozbyć się zgagi?
 5. Tabletki na zgagę – czy warto?
 6. Zgaga u kobiet w ciąży
 
 
Żołądek to narząd stanowiący część kładu pokarmowego, który ma za zadanie wstępne trawienie białek. Aby żołądek mógł zacząć trawić białka, niezbędny jest sok żołądkowy. A sokiem tym jest mieszanka enzymów: podpuszczki oraz pepsynogenu. Dodatkowo w żołądku wydzielany jest kwas solny, który uaktywnia wyżej wymienione enzymy oraz zabija drobnoustroje.
 
Miejscem, gdzie kwas solny może się znajdować jest tylko i wyłącznie żołądek. Nadtrawiona treść pokarmowa z żołądka przesuwa się do dwunastnicy, czyli pierwszego odcinka jelita cienkiego. Panujące tam wysokie PH neutralizuje kwas solny.
 
Niestety, gdy treść pokarmowa zmieszana z enzymami i kwasem solnym z różnych przyczyn przesunie się do góry, ku przełykowi, jego niskie PH nie jest neutralizowane. Kwas solny działa wtedy bezpośrednio na śluzówkę przełyku, wywołując w odczuciu pieczenie i szczypanie.
 
 
I teraz bardzo ważna kwestia!
 
Zgaga to nie tylko dyskomfort związany z bólem i pieczeniem! To zagrożenie uszkodzenia śluzówki, prowadzącego do stanu zapalnego, nadżerek a nawet wrzodów!! Dodatkowo kwas solny, dostający się nawet do jamy ustnej, oddziałuje szkodliwie na szkliwo zębów, niszcząc je.
 
I uwaga! Zgaga to objaw refluksu żołądkowo-przełykowego, który uważany jest za jednostkę chorobową. Dlatego nie należy bagatelizować zgagi, tylko zrobić wszystko oby jak najbardziej ograniczyć jej występowanie. Mając często zgagę nie oznacza jednak, że masz chorobę refluksową, ale już dzisiaj warto zrobić wszystko, aby nie dopuścić do jej pojawienia się.
 
 
Co wywołuje zgagę?
 
Powodów występowania zgagi może być wiele. Podstawowy i najczęstszy to po prostu za duża ilość ciężkostrawnego pożywienia przyjmowana na raz. Niestety, pakując do żołądka bardzo duże porcje jedzenia i to dodatkowo takiego, które długo w tym żołądku musi siedzieć, aby pójść dalej, do dwunastnicy, musisz liczyć się z konsekwencjami, czyli właśnie zgagą, niestrawnością oraz wzdęciami. Aby zapobiec nieprzyjemnym objawom, zmień dietę na zdrowszą oraz jedz mniej a częściej.
 
Kolejna sprawa to popijanie posiłków. Jeśli masz problemy z dyskomfortem trawiennym i zgagą po jedzeniu, spróbuj ograniczyć popijanie posiłku. Woda i inne płyny sprawiają, że żołądek jest pełny a treść pokarmowa wypychana jest ku przełykowi.
 
Następnym powodem wystąpienia zgagi może być spożywanie ostrych potraw. Niestety, nie każdy może sobie pozwolić na smaki kuchni tajskiej czy meksykańskiej. Jeśli zauważysz, że zgaga pojawia się po ostrych przyprawach, ogranicz ich użycie w kuchni.
 
Kolejną rzeczą mogę cię trochę zaskoczyć. Zgaga często występuje po pomidorach oraz po przetworach z nich zrobionych jak sokach, koncentratach czy keczupach. Zwróć uwagę na to, czy twój problem ze zgagą nie jest spowodowany właśnie pomidorami. Jeśli tak, nie znaczy, że masz ich całkiem unikać. Czasem wystarczy ograniczyć ilość, którą spożywa się na raz. Czyli np. nie cała szklanka soku a pół.
 
Nawiązując do poprzedniego podpunktu, bardzo częstym powodem wystąpienia zgagi jest picie soków owocowych. Więc jeśli zgaga jest twoim przykrym towarzyszem, zrezygnuj lub chociaż mocno ogranicz picie soków owocowych (każdych). Ogólnie lepiej jest wybrać świeży owoc niż praktycznie całkiem pozbawiony błonnika pokarmowego sok 😉
 
Do wcześniej wymienionych dodam jeszcze, że zgagę mogą wywoływać owoce cytrusowe, czosnek, cebula, czekolada i kofeina.
 
 
Bardzo częstym powodem wystąpienia zgagi oprócz powyższych punktów jest przyjęcie pozycji leżącej zaraz po posiłku lub aktywność fizyczna (uprawianie sportu). Dlatego bezpośrednio po jedzeniu na kładziemy się oraz unikamy pozycji półleżącej. Warto również zaczekać z ewentualną aktywnością fizyczną do godziny – dwóch a nawet trzech po posiłku. Jeśli chodzi o aktywność, mam na myśli biegi, skoki, pływanie itp. Spacer zdecydowanie nie zaszkodzi, jest wręcz wskazany.
 
Jeśli masz częste problemy ze zgagą lub wiesz, że chorujesz na refluks, unikaj ciasnych ubrań, uciskających brzuch. One niestety również mogą stać się powodem dodatkowego dyskomfortu oraz cofania treści pokarmowej.
 
 
Zgaga – co zrobić, aby nas nie nawiedzała?
 
Jeśli zgaga nie przekształciła się jeszcze w chorobę refluksową, spokojnie możesz sobie z nią poradzić, zmieniając nieco sposób jedzenia oraz tryb życia. Poniżej podaje kilka zasad, które, po włączeniu w życie, powinny przynieść zdecydowaną poprawę i zniwelować występowanie zgagi.
 1. Przede wszystkim dbaj o to, aby nie jeść dużych porcji na raz. Staraj się jeść 4-5 posiłków dziennie. Nie napychaj się na siłę.
 2. Jedz 5-6 porcji warzyw i owoców dziennie z przewagą warzyw.
 3. Dokładnie gryź każdy kęs jedzenia. Jedz w pozycji siedzącej, w spokoju. Nie śpiesz się.
 4. Zamień chleb pełnoziarnisty na pszenny lub graham (przy często występującej zgadze).
 5. Nie popijaj posiłków. Postaraj się pić w ciągu dnia stale, małymi łykami. A po posiłku odczekaj ok. 30 minut.
 6. Staraj się ograniczyć fast foody, kupne słodycze i przetworzoną żywność do minimum.
 7. Ogranicz kawę, mocną herbatę i alkohol, ponieważ ich spożycie przyczynia się do powstania zgagi.
 8. Unikaj jak ognia gazowanych napojów, w tym gazowanej wody.
 9. Ogranicz ostro przyprawione dania oraz dania z użyciem przetworów z pomidorów.
 10. Nie kładź się bezpośrednio po posiłku. Unikaj również pozycji półleżącej.
 11. Zaczekaj z aktywnością fizyczną do 1-3 godzin po posiłku.
 12. Unikaj ubrań uciskających brzuch i podbrzusze.
 13. Gdy zgaga pojawi się przed snem, przyjmij pozycję leżącą na lewym boku.
 14. Jedz ostatni posiłek w trakcie dnia na 2-3 godziny przed położeniem się do łóżka.
 15. Pij w trakcie dnia wodę z siemieniem lnianym, które zadziała osłonowa na błonę śluzową przełyku.
 16. Dbaj o odpowiednią częstotliwość wypróżniania.
 
 
Co zrobić, żeby zgaga ustąpiła?
 
Powyższe punkty pozwolą pozbyć się zgagi długoterminowo. A co zrobić, jeśli meczy cię ona w tym momencie? Oto kilka sposobów na doraźną pomoc w pozbyciu się zgagi. Nie próbuj jednak wszystkich sposobów na raz.
 1. Wypij pół szklanki mleka (nie więcej).
 2. Zrób sobie herbatę z imbiru – zalej kawałek pokrojonego imbiru wrzątkiem i wypij przestudzony napar.
 3. Możesz spróbować wypić wodę z łyżeczką sody oczyszczonej. Odradzam jednak, jeśli masz uszkodzoną śluzówkę przełyku lub żołądka!
 4. Wypij wodę z dodatkiem łyżki octu jabłkowego. Tak jak w poprzednim punkcie – odradzam przy uszkodzonej śluzówce!
 5. Wypij porcję soku z aloesu (znajdziesz go w aptece – ilość jak podana na opakowaniu).
 6. Wypij herbatę z nasion kopru włoskiego.
 7. Zjedz banana.
 8. Zjedz kilka migdałów.
 
Dodatkowo:
 • Zmień sposób oddychania na spokojniejszy, wolniejszy. Bierz wolne, głębokie wdechy.
 • Zmień pozycję.
 • Nie pij naparu z mięty! Wiem, że smak miętowy tabletek na zgagę jest trochę mylący. Mięta sama w sobie działa rozluźniająco. Również na mięśnie utrzymujące jedzenie w żołądku. Dlatego w przypadku zgagi lepszym rozwiązaniem będzie rumianek lub zwykła, niegazowana woda.
 • Pij w ciągu dnia napar z siemienia lnianego, najlepiej mielonego. Zrobisz go zalewając szklanką wrzątku 2 łyżeczki mielonego siemienia lnianego. Zrobi się wtedy coś na kształt kisielu.  Siemię lniane osłoni śluzówkę i pomoże pozbyć się zgagi.
 
 
 
Co z tabletkami na zgagę?
 
Jeśli zgaga jest bardzo uporczywa, możesz od wielkiego dzwona pozwolić sobie na tabletkę neutralizującą kwas solny w żołądku. Musisz jednak zdać sobie sprawę z tego, że długotrwałe przyjmowanie takich tabletek lub inhibitorów pompy protonowej, czyli substancji zapobiegających wytwarzaniu kwasu solnego przez organizm, będzie się wiązać z tym, że białka, które dostarczysz wraz z pokarmem nie będą odpowiednio trawione a tym samym wchłaniane. Poprowadzić to będzie do niedoborów a w konsekwencji uszkodzenia ważnych organów, jak chociażby tarczycy, których budulcem są aminokwasy! Drobnoustroje natomiast nie zostaną unieszkodliwione, co może mieć poważne konsekwencje w postaci różnego rodzaju chorób.
 
 
Co z kobietami w ciąży?
 
belly-1434852_1920.jpg
 
Niestety zgaga to jedna z dolegliwości ściśle wiążących się z byciem w ciąży. Ponieważ rosnący płód uciska wewnętrzne narządy, sprzyja to cofaniu treści pokarmowej. Jak sobie z tym radzić? Przede wszystkim, jeśli zgaga jest częstym gościem, jedz lekkostrawnie. Unikaj pełnoziarnistego pieczywa, grubych kasz, surowych warzyw i owoców a także smażonych potraw. Całkiem zapomnij o fast foodach, kupnych słodyczach i przetworzonej żywności! Jedz w spokoju, dokładnie przeżuwając każdy kęs (znacznie ułatwi to trawienie w kolejnych odcinkach układu pokarmowego).
 
Możesz pić, jak wspomniałam wyżej, siemię lniane z wodą oraz rumianek.
 
Nie kładź się po jedzeniu!
 
Pamiętaj o niepopijaniu posiłków bezpośrednio w trakcie lub po jedzeniu oraz o jedzeniu ostatniego posiłku w trakcie dnia 2-4 godziny przed położeniem się do łóżka.
 
 
Czy wiesz, że?
Czy wiesz, że zgaga bywa mylona z zawałem serca? Różnica polega na tym, że ból wywołany problemami z sercem nie ustępuje po zmianie pozycji na inną i zmianie sposobu oddychania (fazy oddechu). Jeśli jednak niepokoi Cię ból w mostku i nie masz pewności czy to zgaga, skonsultuj się z lekarzem pierwszego kontaktu lub kardiologiem w celu wykluczenia choroby serca.
 
 
Zgaga to bardzo nieprzyjemne odczucie pieczenia w przełyku i w mostku. Przyczynia się do stanów zapalnych w przełyku, uszkodzenia śluzówki a nawet nadżerek i wrzodów! Występująca bardzo często może przekształcić się w chorobę refluksową.
Nie bagatelizuj zgagi. Już dzisiaj zacznij robić wszystko, aby nie dopuścić do jej występowania.
 
ania- mojesante.jpg
 
 
 
blog comments powered by Disqus Poprzedni artykuł Powrót do artykułów Następny artykuł