Dietetyk Anna Nowak, specjalizująca się w skutecznej i efektywnej redukcji masy ciała, również w chorobach dietozależnych jak cukrzyca, niedoczynność tarczycy, Hashimoto, choroby wątroby i inne.

Indywidualne podejście do pacjenta w trakcie redukcji masy ciała oraz terapii dietą to klucz do sukcesu! W to wierzę i to realizuję w swojej pracy dietetyka. Wiem również, jak ważne jest dobre samopoczucie w trakcie diety i ogólnie w życiu, dlatego jadłospisy które układam zawierają różnorodne i pyszne dania. Głodówka i monotonia? To nie dla mnie!

Wyszukaj

Social media

Licznik

© COPYRIGHT Mojesante.pl
ALL RIGHTS RESERVED

 04.07.2018  |  Na zdrowie

Cichy morderca – nadciśnienie tętnicze! Czym jest i jakie skutki może mieć w przypadku nieleczenia.

Anna Nowak

Nadciśnienie tętnicze a dokładniej hipertonia lub hipertensja jest schorzeniem układu krążenia krwi. Jego charakterystyczną cechą jest okresowe lub stałe podwyższenie ciśnienia tętniczego zarówno skurczowego jak i rozkurczowego.
 
Nadciśnienie to niestety w znacznej większości choroba samoistna, co znaczy, że nie ma somatycznej przyczyny. Nie da się jej usunąć interwencją medyczną. Nie wiadomo do końca skąd się bierze nadciśnienie (oczywiście mówię teraz o chorobie występującej samoistnie). Uważa się, że w grę wchodzić mogą czynniki genetyczne oraz środowiskowe.
 
Mniejszość przypadków zachorowania ma charakter wtórny, gdzie znana jest przyczyna choroby, która może być:
 • choroba nerek – ostre i przewlekłe zapalenie kłębuszków nerkowych, zwyrodnienie wielotorbielowe nerek, wodonercze, cukrzycowa choroba nerek, zwężenie tętnicy nerkowej lub inne
 • choroba gruczołów dokrewnych – choroby nadnerczy, nadczynność tarczycy, niedoczynność tarczycy (rzadziej) nadczynność przytarczyc i inne
 • choroba mózgu – guz mózgu, udar mózgu
 
a także:
 • choroby układu krążenia
 • nadciśnienie wywołane ciążą
 • zespół obturacyjnego bezdechu sennego
 • ostry stres
 • niektóre leki
 • substancje toksyczne
 
Optymalnym ciśnieniem tętniczym jest w przypadku ciśnienia skurczowego (górnego) to 120 mm Hg a w przypadku ciśnienia rozkurczowego (dolnego) – 80 mm Hg.
 
Nadciśnienie stopnia 1 (łagodnego) stwierdza się przy ciśnieniu 140-159 górnego i 90-99 dolnego. Ciężkie natomiast przy ciśnieniu górnym równym lub większym od 180 a dolnym równym lub większym od 110.
 
Jeśli twoje ciśnienie oscyluje w przedziale 120-139 i 80-89 to znaczy, że masz stan przednadciśnieniowy (inaczej ciśnienie wysokie prawidłowe).
 
Badania wykazują, że w 2025 roku chorych na nadciśnienie będzie 1,5 miliarda osób! Aktualnie chorych jest około miliarda osób w czym znaczna większość w krajach rozwijających się gospodarczo.
 
 
Uwaga!
Nadciśnienie tętnicze częściej występuje u kobiet stosujących doustną antykoncepcję, a pojawienie się nadciśnienie u kobiet stosujących tego typu antykoncepcję jest wskazaniem do zmiany sposobu zapobiegania ciąży.
 
 

Nadciśnienie tętnicze jest jednym z najważniejszych czynników ryzyka sercowo-naczyniowego!

 
 
Uwaga!
Nadciśnienie tętnicze to choroba (zwykle) bezobjawowa - aż do momentu wystąpienia powikłań! Profilaktyczne mierzenie ciśnienia dwa razy do roku może zapobiec wystąpieniu powikłań spowodowanych chorobą. Ciśnienie bez problemu zmierzysz w domu odpowiednim aparatem lub w aptece. Możesz również poprosić lekarza podczas wizyty kontrolnej, aby wykonał badanie. Zadbaj o swoje zdrowie i stosuj profilaktykę!
 
Powikłaniem nadciśnienia tętniczego jest:
 • przewlekła niewydolność nerek aż do konieczności dializy!
 • uszkodzenie układu krążenia – niewydolność mięśnia sercowego, zawał serca
 • a także niedokrwienny udar mózgu i zespół otępienny
 
 
Mam nadzieję, że powyższe informacje, zwłaszcza jeśli chodzi o powikłania nadciśnienia tętniczego, „pomogą” wam poważnie potraktować zalecenia odnośnie zmiany stylu życia i zmiany sposobu żywienia 😊
 
 
Ponieważ artykuł wyszedł mi stosunkowo długi, postanowiłam, że podzielę go na dwie części. Już w kolejnym poście na blogu o profilaktyce nadciśnienia tętniczego oraz o postępowaniu w przebiegu choroby.
 
Zapraszam!
blog comments powered by Disqus Poprzedni artykuł Powrót do artykułów Następny artykuł