Dietetyk Anna Nowak, specjalizująca się w skutecznej i efektywnej redukcji masy ciała, również w chorobach dietozależnych jak cukrzyca, niedoczynność tarczycy, Hashimoto, choroby wątroby i inne.

Indywidualne podejście do pacjenta w trakcie redukcji masy ciała oraz terapii dietą to klucz do sukcesu! W to wierzę i to realizuję w swojej pracy dietetyka. Wiem również, jak ważne jest dobre samopoczucie w trakcie diety i ogólnie w życiu, dlatego jadłospisy które układam zawierają różnorodne i pyszne dania. Głodówka i monotonia? To nie dla mnie!

Wyszukaj

Social media

Licznik

© COPYRIGHT Mojesante.pl
ALL RIGHTS RESERVED

 06.06.2018  |  Na zdrowie , Bądź fit

Czy muszę ćwiczyć, żeby schudnąć?

Anna Nowak

Wiele osób, które przechodzą na dietę redukcyjną zastanawia się czy aktywność fizyczna jest niezbędna do procesu chudnięcia. Z jednej strony fajnie by było się poruszać, spalić dodatkowe kalorie a z drugiej strony to się po prostu nie chce. Brak czasu, ciągłe zabieganie i stary poczciwy leń. Czy aktywność fizyczna jest niezbędna, aby schudnąć?
 
Człowiek chudnie wtedy, kiedy dostarcza mniej kalorii niż potrzebuje do codziennego funkcjonowania. Oczywiście pisze o zdrowych osobach. Każde ucinanie kaloryczności to krok w stronę szczuplejszej sylwetki.
 
1kg masy ciała to ok 7000kcal. Czyli aby schudnąć 1kg należy dostarczyć 7000kcal mniej w określonym czasie. Jeśli chcemy schudnąć w tydzień ten 1 kilogram, musimy codziennie dostarczyć 1000kcal mniej niż wynika z zapotrzebowania organizmu. To dużo! Dlatego bezpieczniej jest uciąć 500kcal i chudnąć 0,5kg na tydzień.
Ale oprócz samych kalorii są jeszcze inne czynniki sprzyjające lub spowalniające proces chudnięcia. Jednym z nich jest rodzaj żywności. Im bardziej przetworzona żywność tym wolniejsze chudniecie. I na odwrót. Im bardziej naturalna żywność tym skuteczniejsze chudnięcie.
 
Słyszeliście określenie „kaloria kalorii nie równa”? To właśnie o to chodzi. Chemia z żywności a także cukier i tłuszcze trans utrudniają chudnięcie, mimo, że kalorii dostarczamy mniej. Bardziej naturalna dieta, zawierająca pełne ziarno, kasze, strączki, warzywa i owoce to natomiast gwarancja skuteczniejszej diety.
 
Oprócz tego jeszcze wchodzi w grę makro. Czyli zawartość w diecie makroskładników. A makroskładniki to białko, tłuszcze i węglowodany. Odpowiednie proporcje tych składowych to jeszcze skuteczniejsze odchudzanie! Pisząc diety i układając jadłospisy zawsze zwracam uwagę na makro, aby jadłospis był zdrowy, dobrze zbilansowany, ale też pomagał osiągać jak najlepsze efekty!
 
 
A co z aktywnością fizyczną?
Będę szczera. Nie jest ona niezbędna to tego, aby schudnąć. Jest jednak niezbędna do tego, aby zachować zdrowie. Ruch to zdrowie! Chcesz, aby organizm prawidłowo funkcjonował? Ruszaj się codziennie. To nie musi być fitness. Może to być spacer z dzieckiem, sprzątanie czy wybieranie schodów zamiast windy. Codzienny ruch należy wkomponować w grafik dnia tak, aby stał się czymś stałym.
 
Ale wróćmy do odchudzania. Jak napisałam powyżej, nie ma konieczności wykonywania ćwiczeń, aby schudnąć.
Ale! Jeśli chcesz spalić więcej kalorii a tym samym schudnąć szybciej – ruszaj się. Godzina lekkiej aktywności fizycznej to ok. 250 spalonych kalorii! I w ten sposób ucinając 500kcal z jedzenia i dodając do tego 250kcal spalonych w trakcie ruchu, 1kg zgubisz w 9 a nie 14 dni (jakby to miało miejsce, gdyby osoba nie ćwiczyła). Jeśli ktoś ma do zrzucenia 20-30kg i więcej to jest naprawdę duża różnica!
 
Dodatkowo ruch jest wręcz niezbędny u osób z niską przemiana materii, które tyją z powietrza. U których nie ma co zdjąć z kaloryczności, ponieważ byliby poniżej podstawowej przemiany materii (a tego robić nie można!).
 
Co jeszcze da nam codzienna dawka ruchu? To, że ciało będzie wyglądać dużo lepiej. Skóra się napnie a mięśnie wydłużą. Niestety proces chudnięcia nie wpływa zbyt dobrze na stan skóry. Codzienny trening nie dosyć, że nie dopuszcza do takiego stanu to jeszcze dodatkowo poprawia stan skóry. Poza tym pomaga w pozbyciu się jakże znienawidzonego cellulitu!
 
 
Jest jednak ważna kwestia, którą należy wziąć pod uwagę, kiedy decydujesz się na ćwiczenia fizyczne podczas odchudzania. Mianowicie większa ochota na węglowodany. I musisz mieć tego świadomość, żeby nie zacząć za bardzo słuchać swojego ciała. To normalne, że po aktywności fizycznej jesteśmy bardziej głodni. Aby jednak nie rzucać się od razu na słodycze (bo to na to mamy ochotę w chwilach największego głodu), należy przestrzegać zasad żywienia dopasowanych dla osób ćwiczących. Czyli posiłek przedtreningowy i potreningowy. To bardzo ważne również z racji na to, żeby nie zacząć tracić mięśni zamiast tłuszczu. Wiele osób ćwicząc myśli, że jak się po treningu przegłodzi to szybciej schudnie. Tak nie jest! Po treningu należy uzupełnić zapasy glikogenu w mięśniach. To jest bezapelacyjne. Dlatego dieta osoby ćwiczącej trochę różni się od standardowej diety. Oczywiście pisze o intensywnym treningu 😊
 
 
Oczywiście sam ruch też nas nie odchudzi, jeśli nie zmienimy sposobu żywienia! Co z tego, że spalisz nawet 400kcal na siłowni, skoro codziennie będziesz jeść słodycze i fast foody, dostarczając 3000 i więcej kalorii?
 
Dlatego podstawa to dieta a bardzo wskazany dodatek to aktywność fizyczna.
 
 
Niestety nasze czasy wykluczają ruch prawie całkowicie. Wszędzie jeździmy samochodami, nawet do pobliskiego sklepu. Wybieramy windę zamiast schodów. Zauważyliście, że w niektórych centrach handlowych nawet nie ma normalnych schodów? Dodatkowo siedząca praca i wychodzi z tego, że ruchu mamy tyle co na lekarstwo. A brak ruchu to chory organizm. Krew musi krążyć! A krąży jak się człowiek rozrusza 😉 Obojętnie jak.
 
 
Podsumowując
 
Sam ruch nie jest niezbędny w skutecznym procesie chudnięcia. Niezbędny jest deficyt kaloryczny w stosunku do codziennego zapotrzebowania.
Jednak warto włączyć trening chociaż 3 razy w tygodniu dla lepszych efektów odchudzania w odniesieniu do czasu chudnięcia, ale też dla lepszych efektów wizualnych, które gwarantuje nam aktywność fizyczna.
 
 
O wpływie aktywności fizycznej na organizm człowieka przeczytacie tutaj.
Natomiast co wybrać, siłownię czy ćwiczenia w domu, pomagam w podsumowaniu tutaj.
 
blog comments powered by Disqus Poprzedni artykuł Powrót do artykułów Następny artykuł