Dietetyk Anna Nowak, specjalizująca się w skutecznej i efektywnej redukcji masy ciała, również w chorobach dietozależnych jak cukrzyca, niedoczynność tarczycy, Hashimoto, choroby wątroby i inne.

Indywidualne podejście do pacjenta w trakcie redukcji masy ciała oraz terapii dietą to klucz do sukcesu! W to wierzę i to realizuję w swojej pracy dietetyka. Wiem również, jak ważne jest dobre samopoczucie w trakcie diety i ogólnie w życiu, dlatego jadłospisy które układam zawierają różnorodne i pyszne dania. Głodówka i monotonia? To nie dla mnie!

Wyszukaj

Social media

Licznik

© COPYRIGHT Mojesante.pl
ALL RIGHTS RESERVED

 06.05.2017  |  Na zdrowie , Bądź fit

Wpływ aktywności fizycznej na organizm człowieka

Anna Nowak

W dzisiejszych czasach praktycznie wszyscy zdają sobie sprawę, że ruch wpływa bardzo korzystnie na nasz organizm. Jeśli zapytałabym kogoś na ulicy, czy aktywność fizyczna jest zdrowa i potrzebna do prawidłowego funkcjonowania organizmu, zdecydowana większość odpowiedziałby, że tak. Że warto ćwiczyć, żeby lepiej się czuć, że ruch wpływa na nasze samopoczucie, oraz bardzo ważna kwestia, że dzięki uprawianiu sportu można dużo szybciej i z dużo lepszym efektem wizualnym schudnąć. I dobrze, zdajemy sobie sprawę, że nie warto cały dzień siedzieć na kanapie.
Ale skoro jesteśmy tacy świadomi i pewni tego co mówimy, dlaczego tak mało osób uprawia sport? Nie mówię teraz o sporcie wyczynowym, ale o prowadzeniu aktywnego trybu życia ogólnie - aerobiku, bieganiu, maszerowaniu, pływaniu, jeździe na rowerze, rolkach, czy też wybieraniu schodów zamiast windy, pójścia do sklepu na pieszo zamiast samochodem, dłuższym spacerze z psem.
Wiem, czasem brakuje motywacji czy mobilizacji. Jesteśmy zmęczeni po pracy, nie chce nam się. Ale wiem też, że warto. Warto się przełamać i czasem nawet zmusić do jakiejś aktywności. Często jest tak, że bardzo nam się nie chce, myślimy, że jedyne na co mamy jeszcze siłę to oglądanie filmu albo sen. Ale gdy już się przełamiemy, przebierzemy w sportowe ciuchy i zaczniemy działać, energii przybywa. Krew szybciej krąży, organizm wyrzuca całe morze serotoniny i endorfin, czujemy się cudownie.
 
Aby ułatwić wam wybór - zostać w domu, czy wyjść na siłownię, położyć się na kanapie, czy włączyć płytę z ćwiczeniami, odmówić koleżance spaceru, czy z chęcią się na niego wybrać, wymienię zalety aktywności fizycznej. Przedstawię jak bardzo organizm korzysta w trakcie wykonywania ćwiczeń.
Może dzięki uświadomieniu sobie pewnych kwestii, jutro zamiast godzinnej kąpieli wybierzesz przejażdżkę na rowerze lub wizytę na basenie.
 
Najważniejsze zalety aktywności fizycznej:
 • Ma korzystny wpływ na wszystkie układy w naszym organizmie, zwłaszcza na układ krążenia, układ oddechowy, narządu ruchu oraz układ nerwowy
 • Wpływa na poprawę odporności organizmu
 • Poprawia wydolność organizmu
 • Kształtuje podstawowe zdolności merytoryczne jak siła, szybkość, wytrzymałość, gibkość, moc
 • Wpływa na doskonalenie koordynacji ruchowej, równowagi, poprawia poczucie kierunku i ułożenia ciała w przestrzeni
 • Wpływa na zdrowie psychiczne poprzez podniesienie subiektywnej oceny samopoczucia, zmniejszenie uczucia lęku i obniżenie stanów depresji
 
Organizm korzysta z aktywności fizycznej poprzez:
 • Zmniejszenie wartości ciśnienia tętniczego
 • Zmniejszenie ryzyka rozwoju chorób naczyniowo-sercowych
 • Ograniczenie rozwoju miażdżycy
 • Obniżenie poziomu glukozy we krwi (utrzymanie stężenia glukozy w prawidłowych granicach)
 • Znaczne zmniejszenie ryzyka zachorowania na cukrzycę typu II
 • Zmniejszenie poziomu cholesterolu we krwi
 • Zdecydowaną pomoc w redukcji masy ciała
 • Polepszenie jakości snu
 • Zmniejszenie uczucia stresu, niepokoju czy depresji
 • Zmniejszenie ryzyka hiperinsulinemii
 • Zmniejszenie ryzyka hiperglikemii
 • Pozytywny wpływ na stan mięśni, kości i stawów
2.jpg
 
Jeśli chodzi o aktywność fizyczną w trakcie odchudzania, należy zwrócić uwagę na jeszcze jedną ważną kwestię. Jeśli masz do zrzucenia 5 czy nawet 10kg i zdobisz to mądrze i świadomie, twoje ciało świetnie sobie poradzi z „wchłonięciem” skóry. Po odchudzaniu nie będzie nic widać, skóra będzie jędrna i napięta. Gorzej jest, gdy do zrzucenia mamy 20-30kg i więcej. Nasza skóra rozciąga się i rośnie razem z nami w trakcie tycia. Czasem są to całe lata. Gdy postanawiamy schudnąć, częstym błędem jest to, że nie chcemy czekać. Efekt ma być piękny i natychmiast. Prosto, łatwo i przyjemnie. I w takiej sytuacji skutek jest niestety taki, że tkanki tłuszczowej ubywa, a skóra zostaje. I mimo, że efekt redukcji został osiągnięty, nie jesteśmy zadowoleni z naszego wyglądu.
Z tego powodu wiele osób boi się rozpocząć proces redukcji masy ciała. Wolą zostać z taką wagą, jaką mają. Skóra zostanie na miejscu, a i jedzenia nie trzeba będzie sobie odmawiać. Ale to błąd! Ponieważ nadwaga i otyłość wiążą się z całym szeregiem chorób i prędzej, czy później owe choroby się pojawią, trzeba działać jak najszybciej. Jeśli pada postanowienie o odchudzaniu to trzeba się go trzymać. Tylko mądrze! Tyjąc latami, nie oczekujmy, że schudniemy w dwa miesiące. Zróbmy to mądrze.
W takim przypadku redukcja masy o 0,5 do 1 kg na tydzień to całkowite maximum! Im więcej czasu dasz ciału do adaptacji i akceptacji nowych warunków, tym lepiej będzie ono wyglądać, a i ryzyko wystąpienia efektu jojo będzie dużo, dużo niższe.
No i aktywność fizyczna. To dzięki niej wypracowane mięśnie będą ładnie podtrzymywać skórę. Ponadto skóra stanie się bardziej jędrna i napięta, a walka z cellulitem łatwiejsza. Jeśli tylko dasz sobie i ciału czas, efekty cię zaskoczą.
 
Dlatego nie ważne czy masz, nadwagę, otyłość, czy może całkiem odwrotnie. Aktywność fizyczna jest dla każdego. Zarówno zdrowe osoby skorzystają na niej poprzez profilaktykę chorób układu krążenia, cukrzycy typu II, choroby metabolicznej czy nadciśnienia tętniczego, jak i chore, poprzez łagodzenie stanów chorobowych, a w połączeniu z odpowiednio dobraną dietą w niejednym przypadku – poprzez całkowite wyleczenie.
Niech nie zniechęca cię zły humor, zmęczenie po pracy, czy zła pogoda. Znajdź aktywność fizyczną, która sprawia ci radość i korzystaj z jej dobroczynnych właściwości.
 
 
PS. Zarówno dieta, jak i aktywność fizyczna w określonych jednostkach chorobowych, musi być odpowiednio dobrana. Jeśli nie masz pewności, czy dany rodzaj ruchu jest dla ciebie wskazany, skonsultuj swoje obawy z lekarzem lub fizjoterapeutą.
blog comments powered by Disqus Poprzedni artykuł Powrót do artykułów Następny artykuł