Dietetyk Anna Nowak, specjalizująca się w skutecznej i efektywnej redukcji masy ciała, również w chorobach dietozależnych jak cukrzyca, niedoczynność tarczycy, Hashimoto, choroby wątroby i inne.

Indywidualne podejście do pacjenta w trakcie redukcji masy ciała oraz terapii dietą to klucz do sukcesu! W to wierzę i to realizuję w swojej pracy dietetyka. Wiem również, jak ważne jest dobre samopoczucie w trakcie diety i ogólnie w życiu, dlatego jadłospisy które układam zawierają różnorodne i pyszne dania. Głodówka i monotonia? To nie dla mnie!

Wyszukaj

Social media

Licznik

© COPYRIGHT Mojesante.pl
ALL RIGHTS RESERVED

 16.06.2017  |  Lifestyle

WAKACJE! Jak zorganizować się przed wyjazdem

Anna Nowak

Okres wakacyjny, to jeden z najprzyjemniejszych momentów w roku. Myślisz co będziesz robić, gdy już dojedziesz w wyznaczone miejsce, oczami wyobraźni widzisz siebie w krótkiej spódniczce czy szortach i okularach przeciwsłonecznych na twarzy, jak idziesz brzegiem morza a ciepłe fale obmywają ci stopy. Czasem już parę miesięcy wcześniej rezerwujesz nocleg w najdogodniejszym dla siebie miejscu. Wierzysz, że będą to niezapomniane wakacje.
 
Dzień przed.
Co ze sobą zabrać? Gdzie jest ta cholerna walizka? Czyżby siostra ci jej nie oddała? I czemu twoja ulubiona bluzka leży w praniu??
 
Jak zorganizować czas przed wyjazdem w taki sposób, żeby wakacje były przyjemnością nie tylko w marzeniach? Co zrobić, żeby nie stresować się, czy się o czymś zapomniało?
 
2.jpg
 
Jak przygotować się do urlopu?
 
 1. Przede wszystkim zarezerwuj nocleg odpowiednio wcześnie. Im szybciej to zrobisz, tym większy masz wybór, a i ceny mogą być niższe. Dokładnie przedyskutuj z osobami z którymi chcesz jechać, dokąd macie się wybrać i niech każde z was szuka noclegów. Jeśli miejsce, do którego w którym macie spędzić urlop to kwestia sporna, postarajcie się dojść do jakiegoś kompromisu. Może będziecie wybierać cel podróży na zmianę, w każdym roku ktoś inny?
 2. Gdy już wiesz, gdzie i kiedy będziesz wyjeżdżać, zastanów się na spokojnie czego będziesz potrzebować na tym wyjeździe. W zależności, czy będziesz jechać w góry czy nad morze, potrzebne będą ci inne ubrania, czy buty. Przeanalizuj, czy posiadasz wszystkie rzeczy niezbędne na określonych wakacjach. Np. nad morzem zdecydowanie przydałby się kostium kąpielowy. Jeśli go nie masz, zacznij się na spokojnie rozglądać za jego zakupem.
 3. Jakiś miesiąc do dwóch tygodni przed urlopem zacznij robić listę rzeczy, które na niego zabierzesz. Podziel ją na kategorie typu ubrania, bielizna, kosmetyki. Uwierz mi dwa tygodnie to nie jest za wcześnie. Rzadko się zdarza, żeby pomyśleć o wszystkim od razu, zazwyczaj coś się później przypomina. Miej tą listę zawsze przy sobie, np. spisuj ją na telefonie, żeby w każdym momencie móc coś dopisać.
 4. Zastanów się, kto mógłby doglądać mieszkania podczas twojej nieobecności i zapytaj, czy nie ma na ten czas planów. Pomyśl o dorobieniu kluczy i wcześniej wyjaśnij, czego będziesz oczekiwać.
 5. Jeśli masz w domu pupila, którego na wakacje nie zabierasz, zastanów się odpowiednio wcześniej kto mógłby go przypilnować. Przeanalizuj dokładnie czy na pewno nie sprawisz tym kłopotu. W razie czego zawsze można zastanowić się nad hotelem dla zwierząt.
 6. Tydzień wcześniej zorientuj się jaka będzie pogada tam, gdzie jedziesz. To już odpowiedni czas, żeby zrobić ewentualne korekty na liście ubrań. Ale nigdy nie sugeruj się prognozą pogody na 100%. Zawsze miej w zanadrzu jakiś ciuch na wszelki wypadek. Także jeśli prognoza pogody wskazuje, że w czasie, w którym jedziesz nad morze, będzie tam bardzo słonecznie, to zapakuj mimo to jakąś bluzę czy lekką kurtkę. Jak to mówią: lepiej nosić niż się prosić.
 7. Zorientuj się czy w miejscu, do którego jedziesz jest dostępny aneks kuchenny (jeśli nie wykupujesz posiłków), czy są podstawowe naczynia. Jeśli nie, może warto pomyśleć o zabraniu szklanek, talerzy i sztućców (mogą być plastikowe) i jakiegoś małego czajnika elektrycznego, żeby zawsze mieć gorącą wodę pod ręką. Jeśli jedziesz samochodem możesz też wziąć toster. Zrobisz w nim zarówno kanapki na ciepło, jak i jajka „sadzone”.
 8. Upewnij się, że w miejscu, do którego jedziesz jest sklep spożywczy. Jeśli go nie ma, zadbaj o zabranie wystarczającej ilości jedzenia.
 9. Pakuj się przynajmniej jeden dzień przed wyjazdem. Nigdy nie zostawiaj tego na ostatnią chwilę. Wyprasuj rzeczy, które masz zabrać i ładnie poukładaj w walizce, żeby na miejscu mieć z nimi jak najmniej problemu.
 10. Nie zapomnij uwzględnić w swoim bagażu leków, które bierzesz na co dzień, ale też apteczki pierwszej pomocy, w którą zapakujesz plastry, tabletki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe.
 11. Jeśli są rzeczy, których nie możesz zapakować dzień wcześniej, np. kosmetyki do makijażu czy szczotka do zębów, które będziesz jeszcze używać w dniu wyjazdu, zrób dodatkową listę, na którą zostaną wpisane i połóż ją na walizce. Gdy już będziesz wiedzieć, że nie będą więcej używane, od razu je spakuj.
 12. Dzień wcześniej naszykuj prowiant na drogę.
 13. Pomyśl też o rzeczach typu zakręcenie wody, zaworów z gazem czy wyłączenie prądu. Jeśli zamierzasz to zrobić (co zdecydowanie ci polecam), uprzedź o tym osobę, która będzie przychodzić podlewać kwiatki. Pokarz jej, gdzie i jak włączyć poszczególne rzeczy. Uczul ją, żeby nie zapominała o zamykaniu okien, gdy już przewietrzy mieszkanie.
 14. Zostaw sąsiadom swój numer telefonu. W razie, gdyby coś się działo będą mogli się z tobą skontaktować.
 15. Jeśli zostawiasz samochód, zaparkuj go w przeznaczonym do tego, dobrze oświetlonym miejscu (chyba, że masz garaż, wtedy nie ma problemu).
3.jpg
 
Jeśli nie chcesz, żeby dzień wyjazdu był dniem stresującym i pełnym napięcia, zastosuj się do powyższych punktów z listy. Nie pozwól, żeby brak organizacji popsuł ci te cenne chwile w roku.
 
 
blog comments powered by Disqus Poprzedni artykuł Powrót do artykułów Następny artykuł