29.08.2017
|
Na zdrowie
,
Uroda
Trądzik – zalecenia żywieniowe w trakcie występowania, zalecenia w pielęgnacji cery oraz wykaz ziół pomocnych w trakcie leczenia
Trądzik - jest choroba skóry występującą głównie w trakcie pokwitania (trądzik młodzieńczy), powstająca pod wpływem zmian hormonalnych, poprzez nadmierne pobudzenie czynności gruczołów łojowych. Jeśli dochodzi do nagromadzenia się nadmiernej ilości łoju, tworzą się twarde czopy, pory ulegają czopowaniu i powstają pryszcze. Powstające po okresie pokwitania zaskórniaki, grudki i krostki mogą być związane ze stresem, złą dietą lub problemami hormonalnymi. I jak u dorosłej młodzieży trądzik jest czymś normalnym i przejściowym (aczkolwiek i tak należy dbać o stan cery!), tak u dorosłych koniecznie powinien być leczony. Wygląd trądziku u dorosłych różni się od tego u młodszego pokolenia. Krosty zazwyczaj umiejscowione są w okolicach żuchwy, ust i na szyi.
W jaki sposób leczyć trądzik?
Przede wszystkim należy przyjrzeć się swojej diecie. Jeśli na twoim talerzu brakuje warzyw i owoców, natomiast nie stronisz od tłustych, ciężkich dań, fast foodów i słodyczy, należy jak najszybciej zmienić sposób żywienia.
Jakie produkty odstawiać w trakcie występowania trądziku?
-
Słodycze
-
Ciasta, ciastka
-
Bułki słodkie
-
Fast foody
-
Bardzo tłuste dania
-
Ostre przyprawy
-
Kakao
-
Białe pieczywo, biały ryż
-
Nabiał (cały)
-
Należy również ograniczyć mięso, zwłaszcza kurczaki (kurczaki ekologiczne ze sprawdzonego źródła można włączyć do diety)
-
Produkty i dania o wysokim indeksie glikemicznym
-
Nadmierne ilości alkoholu
Co pomoże zadbać o ładny stan skóry:
-
Warzywa
-
Owoce
-
Świeże soki
-
Dania o niskim i średnim IG (zdecydowanie należy unikać produktów o wysokim IG)
-
Nieprzetworzone produkty (posiłki należy przygotowywać samemu ze świeżych składników)
-
Kasze
-
Pełnoziarniste pieczywo
-
Jedzenie zawierające duże ilości błonnika pokarmowego
-
Zioła
-
Amarantus
-
Siemię lniane
-
Natka pietruszki
-
Pokrzywa
Oprócz zmiany diety, należy odpowiednio pielęgnować cerę trądzikową:
-
Dokładnie oczyszczać stosując łagodne środki typu płyn micelarny, delikatny płyn myjący, tonik
-
Stosować delikatny peeling np. enzymatyczny 1-2 razy w tygodniu
-
Nie stosować kosmetyków zapychających pory (co mogą robić niektóre kremy do twarzy, podkłady, pudry)
-
Stosować produkty z retinolem połączone z nawilżającymi kremami
-
Stosować produkty z aloesem
-
Stosować kosmetyki zawierające witaminę C i E
-
Należy zwalczać bakterie środkami hamującymi ich rozwój, np. olejkami eterycznymi
-
Unikać produktów zawierających alkohol
-
Pryszczy nie należy wyciskać samemu, ponieważ powstałe w wyniku tego uszkodzenia skóry mogą wywołać stan zapalny; po zmianach zapalnych mogą powstać blizny
Czasami niezbędna będzie wizyta u lekarza dermatologa, który może zalecić wykonanie zabiegów na twarz lub endokrynologa, który zleci badania hormonalne.
Jakie rośliny pomogą w leczeniu trądziku:
-
Tymianek – olejek eteryczny z tymianku może znacznie ograniczyć rozwój bakterii
-
Rumianek – zawarte w nim flawonoidy i olejki eteryczne łagodzą procesy zapalne towarzyszące trądzikowi
-
Fiołek trójbarwny – posiada właściwości przeciwzapalne dzięki czemu sprawdzi się w różnych chorobach skóry w tym także trądziku
-
Kwiat nagietka – ma działanie przeciwzapalne i bakteriostatyczne, sprzyja granulacji i może w ten sposób wspomagać i przyspieszać gojenie ran
Jeśli chodzi o moją skórę twarzy, nigdy nie miałam trądziku jako takiego. Ale różnego rodzaju niedoskonałości - owszem. Nawet do tej pory, mimo, że skończyłam już 30 lat, czasem zdarza mi się jakaś niespodzianka. Jak sobie radzę z nieproszonymi gośćmi? Z pomocą przychodzi mi Benzacne 10%. Mogę zawsze i od zawsze na niego liczyć. Szczerze polecam :) Świetną opcją jest również mydełko siarkowe (dostępne w aptece). Może troszkę wysusza skórę, ale bardzo dobrze radzi sobie z pryszczami, które dużo szybciej znikają. Mydełko zapobiega również powstawaniu nowych niespodzianek.
Leczenie trądziku może być długotrwałe. Wymaga sporo cierpliwości. Stosowanie zdrowej, dobrze zbilansowanej diety, odpowiedniej pielęgnacji skóry, ograniczenie stresu poprzez czynności relaksujące i stosowanie roślin leczniczych w postaci olejków, okładów lub maści może znacznie wpłynąć na poprawę stanu skóry.