Dietetyk Anna Nowak, specjalizująca się w skutecznej i efektywnej redukcji masy ciała, również w chorobach dietozależnych jak cukrzyca, niedoczynność tarczycy, Hashimoto, choroby wątroby i inne.

Indywidualne podejście do pacjenta w trakcie redukcji masy ciała oraz terapii dietą to klucz do sukcesu! W to wierzę i to realizuję w swojej pracy dietetyka. Wiem również, jak ważne jest dobre samopoczucie w trakcie diety i ogólnie w życiu, dlatego jadłospisy które układam zawierają różnorodne i pyszne dania. Głodówka i monotonia? To nie dla mnie!

Wyszukaj

Social media

Licznik

© COPYRIGHT Mojesante.pl
ALL RIGHTS RESERVED

 09.05.2017  |  Na zdrowie

Zasady zdrowego odżywiania

Anna Nowak

Ile razy zdarzyło wam się, że słyszeliście o zdrowym odżywianiu? Czy to w kontekście zachowania zdrowia, czy odpowiedniej masy ciała. Jeśli chcesz zdrowo żyć, stosuj zasady zdrowego odżywiania; aby nie zachorować na cukrzycę typu II stosuj zasady zdrowego odżywiania, itd.
Biorąc pod uwagę moje rozmowy z wieloma osobami, zauważyłam, że nasze postrzeganie niektórych rzeczy bardzo się różni. Jedni uważają, że się zdrowo odżywiają, bo codziennie jedzą dużo owoców, inni, ponieważ nie jedzą smażonego mięsa, a jeszcze kolejni dlatego, że są wegetarianami. Różne opinie, ale gdzie jest prawda? Wiadomo, zazwyczaj po środku.
 
W kwestii żywienia mamy instytucje, które dbają o to, żeby nas uświadomić w pewnych sprawach. W Polsce tą działką zajmuje się Instytut Żywności i Żywienia (IŻŻ), na świecie – Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). To oni „wymyślają” Piramidy Żywienia, badają, szkolą, leczą, tworzą tabele i materiały edukacyjne. Niestety nie wszystkie dostępne przeciętnemu zjadaczowi chleba, no chyba, że za opłatą.
Tak przy okazji w dzisiejszych czasach epidemii otyłości WSZYSTKIE tabele kaloryczne, tabele zawartości witamin i składników mineralnych itp. powinny być za darmo! Co ja piszę? Nawet bez epidemii otyłości powinny być za darmo! W USA są. Tylko, że po pierwsze tabele są po angielsku (także nie dla każdego), a po drugie, oni trochę innymi produktami się żywią i nie ma w tych tabelach sporo z produktów wykorzystywanych w naszych kuchniach.
 
Ale wróćmy do tematu zasad zdrowego odżywiania.
Mamy nową Piramidę Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej (2016), która przedstawia nam obrazowo grupy produktów i proporcje ich spożywania w trakcie dnia. Im bliżej wierzchołka piramidy, tym mniej wymienionych produktów należy spożywać:
 
13. Piramida IZZ.jpg
 
 
Oprócz tego przedstawione są w punktach Zasady Zdrowego Żywienia (bardziej szczegółowe i im bym się bardziej przyjrzała), których trzeba przestrzegać w celu zdrowego odżywiania się:
 
13. Zasady IZZ.jpg
 
 

 

Ogólnie za najzdrowszy schemat żywienia uważa się dietę śródziemnomorską. Jest ona świetną profilaktyką chorób układu krążenia.

 

Poniżej dla porównania Piramida Śródziemnomorska:
 
13. piramida śródziemnomorska.gif
 
 
 
Teraz już będziecie wiedzieć, co oznacza zdrowe odżywianie wg IŻŻ. Nie mówię, że piramida jest idealna. Ja sama bym w niej kilka rzeczy zmieniła. Ale jeśli będziemy zachowywać umiar w spożywanych produktach, będziemy jeść różnorodnie z każdej grupy spożywczej, jeśli będziemy dbać o dostarczenie odpowiedniej ilości witamin, minerałów i antyoksydantów poprzez codzienne spożywanie warzyw i owoców, a ponadto ograniczymy dania gotowe typu instant, fast foody, słodycze i cukier oraz nadmierną ilość tłuszczu zwierzęcego, to nam na pewno wyjdzie na zdrowie!
 
 
 
Ważna informacja!
Powyższe wytyczne odnoszą się tylko do zdrowych osób! Jeśli cierpisz na jakąś chorobę, należy wziąć pod uwagę co możesz a czego nie możesz przy niej jeść. Np. osoby z niedoczynnością tarczycy nie mogą jeść między innymi dużej ilości kaszy jaglanej i brokułów. Choć te produkty uważane są za bardzo zdrowe, w tym konkretnym przypadku nie będą wskazane.
blog comments powered by Disqus Poprzedni artykuł Powrót do artykułów Następny artykuł